Canisterapia

Intervencia s asistenciou psa…

Je to podporná, špeciálna metóda využívajúca pozitívne pôsobenie psa na človeka, na jeho fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu.

Pes je najlepší a najvernejší priateľ človeka“– túto vetu môžeme a máme možnosť potvrdzovať jedenkrát do týždňa, kedy prichádzame so psíkom do úzkeho kontaktu.

Hoci túto formu terapie sme využívali v minulosti sporadicky, v posledných rokoch sa tento druh terapie stal neoddeliteľnou súčasťou života na našej škole, a to ako podporná metóda výchovno- vzdelávacieho procesu. Je vykonávaná vyškolenou kanisterapeutkou Bc. Veronikou Kušlitovou a jej vernými štvornohými priateľkami Sendy a Miou. Pes je pre naše deti spojkou s vonkajším svetom. Je bránou k ostatným spolužiakom, ľuďom z nášho okolia.  Pri samotnej terapií dochádza k veľmi úzkemu kontaktu medzi dieťaťom a psíkom. Vzájomným vyplavovaním hormónu šťastia oxytocínu u psa i dieťaťa počas terapie dochádza k nadviazaniu osobného a empatického vzťahu a k vybudovaniu maximálnej dôvery a zblíženia sa. Pre deti je pozitívne už len to, že sa môžu našich štvornohých miláčikov dotýkať, hladkať ich, ľahnúť si vedľa nich. Cítiť ich teplo, dych, či vlhkosť ich jazyka, keď im kradnú maškrtu z ich dlane. Pri tejto terapií je pes v roly nášho kamaráta, verného priateľa, na ktorého sa môžeme vždy spoľahnúť. Je ochotný bezhlavo rozdávať lásku a radosť každému, kto ju potrebuje. A práve v tom je čaro našich štvornohých kamarátov. Neliečia naše telo ale dušu. Pes dokáže ku každému pristupovať s láskou a hlavne bez akýchkoľvek predsudkov. Je naozaj nás „najlepší a najvernejší priateľ“.